Jak se větrný tunel v Letňanech budoval a kolik stál?

Větrný tunel v Letňanech vybudovala firma Strojírna Litvínov s. r. o., která se kromě aerodynamickým tunelům věnuje projekční, konstrukční a stavební činnosti, výrobě axiálních ventilátorů a obrábění kovů. Nejmenší vyrobené tunely Strojírnami Litvínov mají průměr 2,8m a největší na trhu pak 5,2m. V Letňanech je umístěn standardní větrný tunel o průměru 4,3m. Všechny tunely jsou vybudovány tak, aby proud vzduchu působil minimum turbulencí a vibrací.

Kromě tunelu v Letňanech vybudovala také tunely pro:


Jak takový tunel vypadá a z čeho je tvořen?

Let ve větrném tunelu Praha

Tunel k létání je tvořen komorou z bezpečnostního skla a vzduchovody umístěných zespodu. Součástí je systém chlazení pro zajištění teplotního komfortu v komoře a také ovládací zařízení. Skrze něj se ovládá rychlost větru a to na základě váhy a zkušeností letce.

Výslednou maximální rychlostí je pak 270 km/h. Díky takové rychlosti může letec zažít volný pád v tunelu hned opakovaně. Vyplavený adrenalin je pak obdobný jako u seskoku padákem z letadla.


Kolik stavba větrného tunelu stojí?

Simulátor volného pádu fotografie areálu

Výstavba nového centra s tunelem pro létání (indoor skydiving ) je poměrně nákladnou investicí, která se vyplatí ve městech s počtem obyvatel okolo 1,5 milionu. Přesná částka za větrný tunel v Praze se však bohužel z veřejných zdrojů nedá dohledat. Běžná cena za takový projekt se pohybuje okolo 200 miliónů korun. Výsledná částka je vysoká nejen kvůli své výstavbě a konstrukci, ale také kvůli zaškolení personálu a vyladění celého systému, které trvá i několik týdnů.


Chcete také vyzkoušet let ve větrném tunelu?

Větrný tunel tzv. Indoor skydiving nabízí zažití volného pádu hned opakovaně a zcela bezpečně. Výsledný adrenalin je obdobný jako při seskoku padákem. S tím rozdílem, že nepotřebujete téměř žádnou přípravu. Stačí krátká instruktáž před samotným letem. Pokud Vás zajímají další informací o celém zážitku podívejte se na náš příspěvek, který celý průběh popisuje nebo na stránky našeho partnera.